• DALEKO JEST BLISKO - spotkanie z redaktorem Krzysztofem Błażycą

  DALEKO JEST BLISKO - spotkanie z redaktorem Krzysztofem Błażycą

 • Oferta muzealna na luty

  Oferta muzealna na luty

 • KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO - relacja

  KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO - relacja

 • WYNIKI KONKURSU NA LALKĘ SZMACIANKĘ

  WYNIKI KONKURSU NA LALKĘ SZMACIANKĘ

 • FERIE W MUZEUM!

  FERIE W MUZEUM!

 • KONSULTACJE DLA NAUCZYCIELI I UCZNIÓW

  KONSULTACJE DLA NAUCZYCIELI I UCZNIÓW

Wydawnictwa

Dodano: 2015-12-28
Kalendarz Żorski 2016
  „Kalendarz Żorski” na rok 2016. 

Przedstawiamy w nim wiele tekstów unikalnych – niepublikowanych dotąd w żadnych wydawnictwach. Przybliżają one dzieje naszego miasta i dają świadectwo jego dnia dzisiejszego.
Dodano: 2015-12-28
Kalendarz Żorski dla dzieci 2016
 Kalendarz Żorski dla dzieci 2016
 
Pozycja ta jest skarbnicą wiedzy o naszym mieście, jego teraźniejszości i historii. W kalendarzu na 2016 rok prezentujemy historie niektórych obiektów, takich jak: dworzec kolejowy, Gichta, willa burmistrza Franza Nerlicha czy bunkier na Żwace. 
Dodano: 2015-10-05
ŻORSKIE OPOWIEŚCI. TOM 3

Żorskie Opowieści. Zbiór opowiadań. tom 3

 Publikacja ta, to zbiór beletrystycznych opowiadań o najróżniejszej tematyce, które łączy jedno – ich akcja dzieje się w Żorach. Takie bowiem jest założenie corocznego konkursu literackiego organizowanego przez Miasto Żory.

Dodano: 2015-06-17
Ex Africa semper aliquid novi
 
 Wydawnictwo Ex Africa semper aliquid novi wydane w trzech tomach jako pierwsze z wydawnictw w muzealnej serii wydawniczej „Polskie Poznawanie Świata”. 

Wydawnictwo naukowe „Polskie Poznawanie Świata” zawierać będzie materiały naukowe, które muzeum planuje publikować cyklicznie, co dwa lata. Każdorazowo wydawnictwo zawierać będzie zbiór artykułów naukowych związanych z tematem przewodnim „Polskie poznawanie świata”. Opracowania dotyczyć będą roli Polaków w historii poznawania świata oraz współczesnych badań prowadzonych przez nich na różnych kontynentach w zakresie dyscyplin humanistycznych, zwłaszcza etnologii, antropologii kulturowej oraz archeologii.

Dodano: 2014-02-21
Żory w dobie panowania Hohenzollerów 1742-1918/1919
Żory w dobie panowania Hohenzollernów 1742-1918/1919 Ryszarda Kaczmarka i Jakuba Grudniewskiego jest trzecią pozycją historyczną cyklu wydawniczego, opisującego w sposób szczegółowy dzieje naszego miasta w poszczególnych epokach historycznych. Cykl ten pod nazwą „Pamiętam Żory” zapoczątkowany został przez Towarzystwo Miłośników Miasta Żory opracowaniem okresu od początków osadnictwa aż do początku rządów czeskich autorstwa Idziego Panica. W drugim tomie, również tego autora, opisano czasy wczesnonowożytne do końca panowania Habsburgów na Śląsku.
Dodano: 2014-02-14
BAJTEL. ŚLĄSKIE STROJE LUDOWE. KOLOROWANKA DLA DZIECI
BAJTEL. ŚLĄSKIE STROJE LUDOWE.
KOLOROWANKA DLA DZIECI

Muzealne wydawnictwo edukacyjne dla dzieci.
„Bajtel” to czasopismo przeznaczone głównie dla dzieci regionu Górnego Śląska. Tematyka jest dziedzictwo kulturowe miasta Żory, regionu i całego województwa – historia i teraźniejszość, obrzędy, obyczaje, ciekawi ludzie, ważne miejsca i wydarzenia. 


Muzeum bez tajemnic

BIP Żory Wszelkie prawa zastrzeżone muzeum żory / 2009