Dział historii i kultury regionu

Muzeum Miejskie w Żorach jest instytucją muzealną, która w sposób logiczny i konsekwentny została zbudowana na bazie zainteresowań kolekcjonerskich oraz pasji naukowych osób indywidualnych. Proces formowania i legalizacji zbiorów i ich nadbudowy w struktury muzealne trwał stosunkowo długo, a zbiory ulegały różnego typu perturbacjom od roku 1972. Konsekwencja w podejściu do idei utworzenia instytucji muzealnej, jako tej, która czuwać będzie nie tylko nad ich zachowaniem, ale przede wszystkim dążyć będzie do ich wzbogacenia i uzupełnienia, doczekała się pełnej realizacji dopiero w roku 2001. Zbiory zostały wydzielone w dwa działy merytoryczne, z których większość stanowiły obiekty Działu Historii i Kultury Regionu rejestrujące historię, życie codzienne, sztukę miasta i regionu oraz znacznie mniejszą i niezbyt reprezentatywną, w większości przypadkową, kolekcję Działu Kultur Pozaeuropejskich związaną z wybranymi kulturami Afryki Zachodniej.