OFERTA NA FERIE ZIMOWE 2016

Dla grup zorganizowanych (przedszkola, kolonie, półkolonie) i dla osób indywidualnych Muzeum przygotowało dwie oferty, w dwóch budynkach – w Muzeum Miejskim w Żorach (ul. Muzealna 1/2) oraz w świetlicy MOK w Osinach (ul. Szkolna 57).

W programie warsztaty i tematyczne zajęcia, zobacz szczegóły:

OFERTA I
Zajęcia warsztatowe odbywać się będą w nowej siedzibie muzeum, czyli w willi Haeringa przy ul. Muzealnej 1/2.

PROGRAM -Pierwszy i drugi tydzień

Poniedziałek: „Na fali”
w trakcie zajęć dzieci poznają historię transportu wodnego. W części warsztatowej wykonują własny statek/ tratwę różnymi technikami.

Wtorek: „Południk zero”
W trakcie prezentacji dzieci poznają najważniejsze zabytki, kulturę oraz ciekawostki związane z Wielką Brytanią. Poznają także dzielnicę Londynu Greenwich, przez którą przechodzi południk zero. Dzieci dowiadują się o istocie naniesienia na mapy siatki geograficznej. W części warsztatowej każdy uczestnik wykona pocztówkę "Pozdrowienia z Anglii".

Środa: „Afryka Kazika”
W trakcie zajęć dzieci poznają postać niezwykłego, zwariowanego podróżnika Kazimierza Nowaka, który przemierzył Afrykę na rowerze! W części warsztatowej dzieci uczą się piosenki oraz wykonują obrazkową mapę Afryki, z zaznaczoną trasą podróży Kazimierza Nowaka lub afrykańskie zwierzątko (dzieci młodsze).

Czwartek: „Podróż na daleki wschód”
Podczas zajęć dzieci poznają podróżników i badaczy nowych szlaków w kierunku wschodnim- Marco Polo i Vasco da Gama. W części warsztatowej wykonują kolaż z podróży.

Piątek: „W krainie nocy polarnej”
Uczniowie poznają kraje Nordyckie, oraz zjawisko białych nocy i Zorzy Polarnej. Na koniec dzieci wykonują pracę plastyczną ‘mapę pamięci’.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzenia  wystawy stałej "Polskie poznawanie świata"

Uwaga! Istnieje możliwość wyboru dodatkowego tematu warsztatowego trwającego do 2 godzin  z dopłatą 5 zł

Dodatkowe tematy do wyboru:

Temat 1. „Kumihimo”
Czyli japońska sztuka wyplatania jedwabnych taśm i sznurków. Podczas zajęć będzie można poznać bliżej technikę robienia oryginalnych bransoletek powszechnie noszonych przez współczesnych mieszkańców Japonii oraz wykonać własną.

Temat 2. „Mały warsztat tkacki”
Dzieci poznają rodzaje warsztatów tkackich i rodzaje wykonywanych tkanin. Posługują się prostym warsztatem tkackim i samodzielne wykonują fragment tkaniny.

Temat 3. „Tkactwo koralikowe”
Dzieci poznają pochodzenie tkactwa koralikowego i wykonują piękną bransoletkę z koralików.

Temat 4. „To i owo z włóczki”
Uczestnicy zapoznają się ze sposobami wykorzystania wełny – tworzenie ubrań i zabawek. Wykonują pompon według podanej instrukcji.

Temat 5. „Warsztat szewski”
Uczestnicy zapoznają się z narzędziami szewskimi. Wykonują proste czynności związane z pracą szewca. Każdy uczestnik wykonuje ze skóry etui lub torebeczkę.

TERMINY ZAJĘĆ

Od 15.02.2015 do 26.02.2015

GODZINY ZAJĘĆ

9.00-12.00 (istnieje możliwość uzgodnienia innych godzin i tematów)

Zajęcia trwają 3 godziny zegarowe.

KOSZT

10 zł od uczestnika

ZGŁOSZENIA KIEROWAĆ NA ADRES:

Jadwiga Tabor

Kierownik Działu Edukacji

Muzeum Miejskie w Żorach

e-mail: jadwigatabor@muzeum.zory.pl

Punkt Informacji Miejskiej

OFERTA II
Zajęcia warsztatowe odbywać się będą w Centrum Edukacji Regionalnej w świetlicy MOK w Osinach ul. Szkolna 55.

PROGRAM - Pierwszy i drugi tydzień (tematy do wyboru)

Temat 1„Czarny Jastrząb”
Uczestnicy poznają legendę, która wzbudza wiele emocji i ukazuje ludzkie wady i zalety. W czasie zajęć na  dzieci czekają gry i wesołe zabawy, rozwiązywanie tajemniczych zjawisk oraz ciekawe warsztaty plastyczne.

Temat 2„Legenda o trzech braciach”
uczestnicy dowiadują się jak  krzyżują się ludzkie losy i co z tego wynika, wcielają się w losy bohaterów. Poznają sposoby zdobywania pożywienia przez wczesnych wojowników. Podczas zajęć dzieci rozwiązują zagadki i rebusy, tworzą komiks do legendy.

Temat 3„W jaśku pióra” - szkubanie pierza. Poznanie zwyczaju szkubania pierza, zastosowania  piór do prac domowych, wykorzystanie piór do produkcji poduszek, kołder, kurtek oraz ozdób. Próba pisania gęsim piórem. Wykorzystanie zdobytej wiedzy na warsztatach artystycznych.

Temat 4„Gry i zabawy śląskie” – przybliżenie dzieciom dawnych zabaw i gier  z zastosowaniem  prostych i ogólnie dostępnych materiałów takich jak: guziki, patyczki po lodach, kamyki, liście, gumy, sznurki. Rywalizacja drużyn, medale dla zwycięzców.

Warsztaty plastyczne – wykonanie prostej zabawki lub gry.

-------------------------------------------------------------------------------------

TERMINY ZAJĘĆ

Od 15.02.2015 do 26.02.2015

GODZINY ZAJĘĆ