• DALEKO JEST BLISKO - spotkanie z redaktorem Krzysztofem Błażycą

  DALEKO JEST BLISKO - spotkanie z redaktorem Krzysztofem Błażycą

 • Oferta muzealna na luty

  Oferta muzealna na luty

 • KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO - relacja

  KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO - relacja

 • WYNIKI KONKURSU NA LALKĘ SZMACIANKĘ

  WYNIKI KONKURSU NA LALKĘ SZMACIANKĘ

 • FERIE W MUZEUM!

  FERIE W MUZEUM!

 • KONSULTACJE DLA NAUCZYCIELI I UCZNIÓW

  KONSULTACJE DLA NAUCZYCIELI I UCZNIÓW

X Śląska Konferencja Naukowa - relacja
Żorskie mity, śląskie obrzędy, klockowe koronki i rynek widziane oczyma wiedeńskich architektów. X Śląska Konferencja Naukowa miała bogatą tematykę.
Konferencja, organizowana współnie przez Muzeum Miejskie i Stowarzyszenie Edukacyjno- Kulturalne, odbyła się w środę 2 grudnia 2015 roku w żorskiej Scenie na Starówce. Poszczególne referaty odczytywane były na Sali widowiskowej, zaś równolegle we foyer odbywał się II Jarmark Rękodzieła, na którym obejrzeć i zakupić można było okolicznościowe ozdoby świąteczne.
Konferencję rozpoczął prof. dr hab. Karol Daniel Kadłubiec, folklorysta i językoznawca, wykładem „Różnorodne formy obrzędów i zwyczajów dorocznych i rodzinnych, w którym przedstawił tradycyjny śląski rok obrzędowy w pigułce. Z kolei Marcin Wieczorek, historyk z liceum im. Karola Miarki w Żorach, zaprezentował mało znane wcześniej projekty architektonicznej przebudowy i modernizacji Żor, które w latach II wojny światowej wykonała na zlecenie ówczesnych władz okupacyjnych grupa wiedeńskich architektów. Wykładem, połączonym z praktyczną prezentacją własnych dzieł zainteresowała widownię pani Ewa Szpila, koronkarka z Bobowej, specjalizująca się w wykonywaniu  tzw. tradycyjnej koronki klockowej. 
Warto wspomnieć o referacie Tomasza Góreckiego, politologa, pracującego w Muzeum Miejskim. „Widmo głodnej burmistrzanki. Problem mitotwórstwa w aspekcie edukacji historyczno – regionalnej na przykłądzie Żor”. W tak zatytułowanym wystąpieniu Tomasz Górecki rozprawił się z kilkoma popularnymi, acz nie mającymi nic wspólnego z prawdą historyczną opowieściami o dziejach Żor, które od jakiegoś czasu są propagowane w naszym mieście przez część środowisk związanych z edukacją regionalną. 
 


Muzeum bez tajemnic

BIP Żory Wszelkie prawa zastrzeżone muzeum żory / 2009