WYSTAWA CZASOWA - Prof. Zbigniew Dmochowski – badacz architektury wernakularnej Nigerii

Prof. Zbigniew Dmochowski – badacz architektury wernakularnej Nigerii
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
26.11.2015–31.01.2016

Autorzy: dr hab. inż. arch., prof. PG Maria Jolanta Sołtysik i dr inż. arch. Bartosz Macikowski

Wystawa prezentuje postać profesora Zbigniewa Dmochowskiego (1906-1982) – wybitnego historyka architektury polskiej i afrykańskiej, wykładowcy Polish School of Architecture w Liverpoolu, Polish University College w Londynie, Ahmadu Bello University w Zaria w Nigerii i Politechniki Gdańskiej – który swą aktywność badawczą od roku 1958 całkowicie poświęcił dokumentowniu architekutry Nigerii. Ten bogaty dorobek, stanowi dziś cenne źródło wiedzy o tradycji budownictwa afrykańskiego.

Rola tradycji w globalizującym się świecie staje się kluczowym punktem dyskusji o kierunkach rozwoju architektury, w tym architektury Afryki przeżywającej właśnie okres dynamicznego rozwoju. Odkrywanie i ochrona tożsamości społeczności lokalnych, ochrona rodzimego krajobrazu była m.in. tematem ubiegłorocznego Kongres UIA w Durbanie, co dobitnie podkreśla istotę tego zagadnienia.

Wystawa pokazuje w dużym skrócie wagę spuścizny naukowej profesora Zbigniewa Dmochowskiego, nie tylko jako ważnego dokumentu historii architektury, ale też jako źródła inspiracji i wiedzy o tym jak budować nowe oblicze środowiska zbudowanego Afryki w zgodzie krajobrazem i tradycją społeczności lokalnych.