WYSTAWA CZASOWA - MIRABILIA AFRYKAŃSKIE z kolekcji Schlothauer-Wilhelm
26.11.2015–31.03.2016
WERNISAŻ: 26.11.2015, godz. 11.30

Autor: dr Lucjan Buchalik, Gustav Wilhelm

Wystawa prezentuje wybrane obiekty z bogatego zbioru artefaktów etnograficznych niemieckich  kolekcjonerów Gustava Wilhelma i jego żony Birgit Schlothauer. Źródłem kolekcji, składającej się obecnie z ponad 500 obiektów, były dwie przypadkowo nabyte maski zakupione w Nigerii.

Poznani tam Holendrzy,  kupowali od miejscowych dużo masek. Namówili mnie żebym też kupił dwie. Miały być bardzo cenne, stare… Po powrocie do kraju, gdy pokazałem je specjalistom, okazało się, że to współczesne podróbki dla turystów, nawet nie z Nigerii, tylko z Mali, czy Burkina Faso… [Gustav Wilhelm]

Większość kolekcji pochodzi z terenów byłej Afryki Francuskiej. Początkowo kupowali niezwiązane ze sobą obiekty różnych kultur, różnych wierzeń i ludów. Sytuacja zmieniła się, gdy weszli w posiadanie dużej kolekcji obiektów religii Vodoun z Beninu, które zakupili już we Francji. Od tej pory państwo Wilhelm – Schlothauer zaczęli uzupełniać swą kolekcję przede wszystkim o obiekty związane z religią Vodoun, które stały się wyznacznikiem ich kolekcji, uważanej za jedną z najbardziej reprezentatywnych w Europie.