• DALEKO JEST BLISKO - spotkanie z redaktorem Krzysztofem Błażycą

  DALEKO JEST BLISKO - spotkanie z redaktorem Krzysztofem Błażycą

 • Oferta muzealna na luty

  Oferta muzealna na luty

 • KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO - relacja

  KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO - relacja

 • WYNIKI KONKURSU NA LALKĘ SZMACIANKĘ

  WYNIKI KONKURSU NA LALKĘ SZMACIANKĘ

 • FERIE W MUZEUM!

  FERIE W MUZEUM!

 • KONSULTACJE DLA NAUCZYCIELI I UCZNIÓW

  KONSULTACJE DLA NAUCZYCIELI I UCZNIÓW

Aktualności

Dodano 2012-10-18
Sobotnie warsztaty muzealne dla dorosłych - 20.10.2012

ETNOWARSZTATY DLA DOROSŁYCH
"MAGICZNE DYNIE "

Dodano 2012-10-18
Sobotnie warsztaty muzealne dla dzieci i młodzieży - 20.10.2012 r.
WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
„MEKSYKAŃSKIE CZASZKI I KOŚCIOTRUPY”
Dodano 2012-10-18
DKP BEZ TAJEMNIC - WIADOMOŚĆ 10
DKP BEZ TAJEMNIC
   
Wiadomość 10
    
--------------------------


Na ukończeniu jest już ostatni etap badań związanych z turystyką w kraju Sombów. Przez kolejne, intensywne trzy dni pracy bazą wyprawy stał się jeden z hoteli w Natitingou. Jeżeli ktokolwiek podróżował w tych rejonach Afryki, wie, iż dojazd do tego nadzwyczaj interesującego obszaru turystycznego nie jest bynajmniej łatwy, a wręcz przeciwnie, wymaga samozaparcia, niezłego błędnika i anielskiej wprost cierpliwości. Na zdjęciu poniżej można zobaczyć „wolną amerykankę” ruchu na drodze międzynarodowej prowadzącej na północ kraju. Niewiele ponad dwadzieścia godzin podróży pozwala na pełne cieszenie się wygodami hotelowymi, a tym bardziej „bogactwem naukowym” okolic.
Dodano 2012-10-15
DKP BEZ TAJEMNIC - WIADOMOŚĆ 9
DKP BEZ TAJEMNIC
   
Wiadomość 9  
    
--------------------------


Przy okazji głównych projektów realizowanych przez szefostwo wyprawy, młodsza część ekipy również miała szansę zabłysnąć naukowo. Oprócz pomocy w wywiadach i rozeznawaniu bazy turystycznej u Tamberma, w trakcie wyprawy zrealizowano również mniejszy projekt badawczy związany z pracą brązowników w Ouagadougou.
Dodano 2012-10-11
DKP BEZ TAJEMNIC - WIADOMOŚĆ 8
DKP BEZ TAJEMNIC
   
Wiadomość 8  
    
--------------------------

Docieramy do Lomé z nadzieją na odpoczynek i możliwość podreperowania zdrowia uczestników wyprawy. Niestety nikogo nie ominęły „tradycyjne” dolegliwości afrykańskie. Jedzenie sprawia tylko przyjemność przez chwilę, a potem to już szkoda pisać… Taka sytuacja nie wpływa korzystnie ani na stan badań naukowych, ani tym bardziej na ilość pozyskanych obiektów do kolekcji muzealnej. Na północy zrealizowaliśmy plany wstępnych badań na rozwojem turystyki oraz zakupiliśmy kilkanaście przedmiotów codziennego użytku, w tym reprezentatywną kolekcję ceramiki, grupy etnicznej Kabie.
Dodano 2012-10-08
DKP BEZ TAJEMNIC - WIADOMOŚĆ 7
DKP BEZ TAJEMNIC
   
Wiadomość 7       
--------------------------


Rozpoczynamy badania nad turystyką w regionie zamieszkiwanym przez lud Somba (po stronie Togo nazywany Tamberma). Strefa ta znajduje się w bardzo malowniczo położonym regionie łańcucha górskiego Atacora, który przecina na północy granicę Beninu i Togo. Po stronie togijskiej zwrócił naszą uwagę projekt UNESCO niedaleko Kendé, którego celem miało być pewnie spetryfikowanie tożsamości Tamberma (lud Somba).


Muzeum bez tajemnic

BIP Żory Wszelkie prawa zastrzeżone muzeum żory / 2009