• DALEKO JEST BLISKO - spotkanie z redaktorem Krzysztofem Błażycą

  DALEKO JEST BLISKO - spotkanie z redaktorem Krzysztofem Błażycą

 • Oferta muzealna na luty

  Oferta muzealna na luty

 • KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO - relacja

  KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO - relacja

 • WYNIKI KONKURSU NA LALKĘ SZMACIANKĘ

  WYNIKI KONKURSU NA LALKĘ SZMACIANKĘ

 • FERIE W MUZEUM!

  FERIE W MUZEUM!

 • KONSULTACJE DLA NAUCZYCIELI I UCZNIÓW

  KONSULTACJE DLA NAUCZYCIELI I UCZNIÓW

Aktualności

Dodano 2012-10-31
Sobotnie warsztaty muzealne dla dorosłych - 10.11 2012 r.

ETNOWARSZTATY DLA DOROSŁYCH

„DEKORACJE ŚWIĄTECZNE”
Dodano 2012-10-31
Sobotnie warsztaty muzealne dla dzieci i młodzieży - 10.11.2012 r.

WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

„ŚWIĄTECZNE ANIOŁKI”
Dodano 2012-10-30
Muzeum dla Ciekawych - fotorelacja

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z projektu MUZEUM DLA CIEKAWYCH.

Od wielu miesięcy trwa remont Muzeum Miejskiego, ale to nie przeszkadza nam, aby nadal prowadzić zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Przychodzimy do przedszkoli lub szkół i wprowadzamy wszystkich w tajemnice australijskich Aborygenów czy prekolumbijskich kultur z Kolumbii. Tłumaczymy zawiłości wielokulturowego Świata i zachęcamy do podróży po Świecie nie tylko najmłodszych.

Ze względu na ogromne zainteresowanie projektem zapraszamy do zgłaszania grup po feriach zimowych, czyli od 24 lutego 2013 roku.

Autorem projektu i jego koordynatorem jest Anita Czerner-Lebedew.

Dodano 2012-10-30
FESTIWAL OPINIE ZAKOŃCZONY - dzień kolumbijski

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Międzykulturowe MALOKA, we współpracy z Gminą Miejską Żory, Muzeum Miejskim oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Żorach.

W niedzielę królowała Kolumbia, to było prawdziwe święto tego kraju w Żorach. Zaczęliśmy od spotkania przy herbatce w Galeri Herbaciany Prezent z przedstawicielem ambasady Kolumbii w Polsce, na którym można było dowiedzieć się o możliwościach nawiązania kontaktów handlowych z Kolumbią, o stypendiach dla studentów i opcjach związanych z  prowadzeniem badań etnologicznych i archeologicznych. Od 15:00 porwała wszystkich iście kolumbijska charyzma i temperament Edilsona Sancheza, który Żorzanom dobrze znany, zabrał uczestników w muzyczną podróż po kraju, z którego pochodzi. W ten sposób Edi chciał zaprezentować Kolumbię jako kraj niezwykle zróżnicowany pod względem kulturowym, przyrodniczym i obyczajowym. Muzyka jaką dobrał na tę okazję to specjalnie wyselekcjonowane rytmy odzwierciedlające silne zróżnicowanie muzyczne w tym kraju. Fotografie wykorzystane do prezentacji zostały udostępnione przez Polskie Biuro Podróży Kolumbia Travel z Bogoty.

Dodano 2012-10-30
FESTWIAL OPINIE ZAKOŃCZONY - prezentacje i spotkania

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Międzykulturowe MALOKA, we współpracy z Gminą Miejską Żory, Muzeum Miejskim oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Żorach.

 

Dzień czwarty to czas podróży, w które zabrali uczestników zaproszeni goście. Rozpoczęliśmy o godz. 15:00 wyprawą "Korowai Batu. Ostatni kontakt" tropem Anny i Jakuba Urbańskich podążyliśmy w głąb tajemniczej Papui. Była to niezwykle trudna podróż, którą sami Urbańscy podsumowali, że być może byli świadkami wydarzeń, których widzieć nie powinni. Zaraz po nich Karolina Marcinkowska, doktor etnologii i antropologii kultury UW, zaprosiła wszystkich na Madagaskar - wyspę przodków. To właśnie tam od kilku lat prowadzi badania nad ceremoniami pogrzebowymi zwanymi czumba, podczas których potrzebujący pomocy spotykają się z historycznymi władcami „zamieszkującymi” czasowo ciała pośredników.

Dodano 2012-10-30
FESTWIAL OPINIE ZAKOŃCZONY - część warsztatowa

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Międzykulturowe MALOKA,  we współpracy z Gminą Miejską Żory, Muzeum Miejskim oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Żorach.

 

Pierwszy dzień festiwalu upłynął pod egidą warsztatów plastycznych dla dzieci i młodzieży odbywających się w Otwartej Pracowni Plastycznej Domu Kultury w Żorach. Maski Świata tworzyły klasy podstawowe i gimnazjalne. Anna Bodzek-Sikora przygotowała niepowtarzalne materiały plastyczne, na podstawie których uczestnicy tworzyli plastyczne przedstawienia masek. Aby jednak móc Maskę Świata stworzyć potrzebna jest wiedza i inspiracja, której na pewno nie brakowało na specjalistycznych wykładach. Beata Golińska, archeolożka, doktorantka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wprowadziła swoich słuchaczy w prawdziwy i wyjątkowy świat  indiańskich masek i pióropuszy z Amazonii. Warsztaty międzykulturowe w Zespole Szkół Nr 1 poprowadziła Anita Czerner-Lebedew, pracownik Muzeum Miejskiego, prezes Stowarzyszenia MALOKA. Wieczór zarezerwowany był dla kobiet, bo o kobiecie była mowa, a dokładniej o kobiecie w podróży. Nie zabrakło jednak męskiego towarzystwa, a same opowieści, rady i wskazówki przydatne były nie tylko dla kobiet, ale dla wszystkich którzy chcą podróżować.Muzeum bez tajemnic

BIP Żory Wszelkie prawa zastrzeżone muzeum żory / 2009