Relacja. Założenie miasta Żory – fakty i mity
Taki tytuł miał wykład Tomasz Góreckiego, który odbył się w Muzeum Miejskim 19 lutego 2015 roku w ramach cyklu „Czwartkowych spotkań z nauką”.

Pretekstem do wywołania właśnie takiego tematu była oczywiście, przypadająca na 24 lutego 743 już rocznica założenia naszego miasta.
Ale czy rzeczywiście doszło do tego 24 lutego 1272 roku? I czy wtedy Żorom nadano prawa miejskie? Kim był człowiek, który żorską wieś przekazał raciborskiemu księciu Władysławowi, który postanowił założyć tu miasto?

Na te oraz inne pytania i wątpliwości starał się w przeszło godzinnym wykładzie odpowiedzieć Tomasz Górecki, pracownik muzeum miejskiego, autor wydanej przed kilku laty wraz z Marcinem Wieczorkiem pracy „Książęta Górnego Śląska – wybór postaci”.
Oprócz przyczyn i okoliczności założenia Żor, Tomasz Górecki przedstawił także kilka ciekawostek z dziejów Żor z czasów średniowiecza. Warto odnotować, że wśród gości przysłuchujących się wykładowi, był także senator RP Adam Zdziebło, który, jak sam stwierdził, zawsze wykorzystuje okazje by dowiedzieć się czegoś nowego na temat dziejów miasta, w którym mieszka.