Relacja z konkursu "Znam swoje miasto" dla klas IV-VI
 Znają nasze miasto na medal

W środę 20 maja 2015 roku odbył się, już po raz 6, konkurs „Znam swoje miasto”, w którym wiedzą na temat Żor popisywali się uczniowie szkół podstawowych.

Organizatorami konkursu, oprócz Muzeum Miejskiego, byli: Urząd Miasta Żory, Żorskie Stowarzyszenie Edukacdyjno – Kulturalne, Szkoła Podstawowa nr 15, Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Do siedziby ŻCOP, gdzie odbył się konkurs przybyło w sumie 11 trzyosobowych drużyn z siedmiu żorskich podstawówek. Konkurs rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych – klas IV-V oraz osobno klas VI. Pytania, które przygotowano, nie należały do łatwych, dotyczyły zaś zarówno wiedzy o historii miasta, życiu współczesnym, znajomości śląskich strojów i wyrażeń oraz topografii Żor.

W kategorii klas VI zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 5 zdobywająć 63 punkty, w składzie Marek Komorowski, Miłosz Tomecki i Krzysztof Miszczyk, których przygotowała pani Agnieszka Jarosz. Miejsce drugie zdobyła Szkoła Podstawowa nr 13. Ten  zespół przygotowała pani Barbara Sitek, a w jego skłądzie znalazły się Natalia Piksa, Nikol Lipiec i Oliwia Faryna. Trzecie miejsce zdobyła drużyna ze Skoły Podstawowej nr 3, którą przygotowała pani Alicja Bosak. Do konkursu drużynę zgłoszono w składzie Małgorzata Tatar, Martyna Mach i Natalia Szatan, jednak z przyczyn losowych drużyna na konkurs przybyła w dwuosobowym składzie.

By rozstrzygnąć konkurs w kategorii klas IV-V, trzeba było zorganizować dogrywkę. O ile nie było wątpliwości, co do miejsca pierwszego i drugiego, to po pełnej turze 9 pytań dwa zaspoły zajmowały trzecią lokatę ex aequo: SP 3 i SP 8. Ostatecznie trzecie miejsce wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w składzie: Gabriela Hanslik, Mateusz Sitek i Aleksandra Danilczuk (przygotowywała ich także Alicja Bosak).

Miejsce drugie zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 1, przygotowany przez panią Barbarę Kordę, w składzie Konrad Górecki, Milan Koczar i Hanna Rogalska, zaś zwycięstwo w tej kategorii wiekowej odniosła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 15 przygotowany przez panią Beatę Wicherek. Zwycięski skład drużyny to: Dawid Pieter, Oliwia Gembalczyk i Daria Najberg.

Więcej zdjęć z konkursu znajdziesz TUTAJ