RELACJA Z GALI - PATRIOTYZM NA CO DZIEŃ I OD ŚWIĘTA
 Patriotyzm na co dzień i od święta - wielka gala pokonkursowa

W czwartek 21 maja 2015 r. w Sali Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się uroczysty koncert galowy, na którym podsumowano dotychczasowe konkursy, które odbyły się w ramach organizowanego przez Muzeum Miejskie projektu edukacyjnego „Patriotyzm na co dzień i od święta”.

Była to wiosenna odsłona tego projektu. Cykl konkursów, który się odbył nosił nazwę „Majowe święta w pieśni, pozeji, prozie i sztukach plastycznych”. Wzięli w nim udział zarówno wychowankowie żorskich przedszkoli, jak i uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs recytatorski poezji i prozy odbył się 23 kwietnia 2015 r, wraz z konkursem na utwór własny. Festiwal piosenki patriotycznej odbył się 28 kwietnia 2015 r, zaś dwa konkursy plastyczne „Święto Ogniowe w Żorach” i „Jestem Polakiem i kocham swój kraj”, rozstrzygnięte zostały 25 kwietnia. Z kolei 10 maja zakończył się Konkurs dla nauczycieli na scenariusz zajęć i lekcji o tematyce majowych świąt.

W czasie gali, w foyer Miejskiego Ośrodka Kultury oglądać można było narodzone prace w konkursie plastycznym, zaś na scenie zaprezentowali się laureaci pozostałych konkursów dziecięcych. Po części artystycznej wszyscy nagrodzeni otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Całoroczny projekt „Patriotyzm na co dzień i od święta” realizowany jest przez Muzeum Miejskie w Żorach wraz z Urzędem Miasta Żory i Żorskim Stowarzyszeniem Edukacyjno – Kulturalnym oraz przy współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury, Szkoły Podstawowej nr 11, Szkoły Podstawowej nr 15 i Szkoły Podstawowej nr 16. Jak już wspomnieliśmy, była to wiosenna odsłona tego projektu, zatem nacisk położony był na popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży świąt państwowych i lokalnych, które obchodzone są w maju: Święta Pracy, Dnia Flagi, Narodowego Święta Konstytucji 3 maja, Dnia Zwycięstwa, Święta Ogniowego, Dnia Samorządu Terytorialnego i oraz Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Goścmi Gali byli jednak przede wszystkim przedstawiciele żorskiego samorządu. Im właśnie dedykowany został wiersz autorstwa Joanny Polok wyrecytowany przez uczniów (klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 15) ze sceny, którzy później przekazali samorządowcom kartki z życzeniami.

Sens życia leży w tym, aby dawać:

dawać swój czas i swoje serce,

dawać swą siłę i pracę innym.

Od 25 lat w naszej Ojczyźnie

możemy pracować dla lokalnej społeczności

w naszych samorządach.

W ten sposób budujemy naszą Ojczyznę:

od najmniejszych miejscowości,

od tych najprostszych spraw,

ale jakże ważnych!

Bo patriotyzm to Wasza służba,

którą wykonujecie każdego dnia.

Dziękujemy za Waszą pracę,

która przyczynia się do rozwoju miasta

i życia jego mieszkańców.

Życzymy wytrwałości i siły,

satysfakcji i radości

podczas dalszych lat służby

lokalnej społeczności.