RELACJA konkursu „ZNAM SWOJE MIASTO - Wędrujemy po Żorach
 Wytrwała wędrówka żorskich dzieci

Przeszło 320 dzieci z żorskich przedszkoli i podstawówek wzięło udział w konkursie „Znam swoje miasto -Wędrujemy po Żorach”, którego finał rozegrany został w środę 11 czerwca 2014 r. na żorskiej Starówce.

Organizatorem konkursu było Muzeum Miejskie w Żorach wraz z Żorskim Stowarzyszeniem Edukacyjno Kulturalnym, zaś patronat objął nad nim Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

W trakcie finałowego starcia dziesięcioosobowe drużyny zmierzyć musiały się nie tylko z pytaniami przygotowanymi dla nich przez jury, ale także z Miejską topografią. Ze startu na żorskim rynku trafić bowiem musiały m.in. do takich miejsc jak księgarnia „Sowa”, Muzeum Miejskie w Żorach, MOK, ale także stary cmentarz katolicki, czy kapliczka na tzw. „Kościółku”.

Zadania dla dzieci były przeróżne. Musiały m.in. krokami zmierzyć szerokość frontowej ściany ratusza, narysować z natury kapliczkę, odnaleźć  grób Powstańców Śląskich odpowiedzieć na szereg pytań związanych z historia miasta. Specyficzne zadania stanęły przed nimi w MOK-u i Muzeum Miejskim.
W domu kultury obejrzały film o Święcie Ogniowym i musiały po nim odpowiedzieć na szereg pytań związanych z tym wydarzeniem.

W Muzeum zapoznały się z historią zabytkowej nowej siedziby naszej placówki. Z kolei w księgarni „Sowa” wśród wielu półek musiały znaleźć tę, na której znajdują się pozycje na temat naszego miasta i regionu a później uczyły się, jak korzystać z wydanego przez muzeum „Leksykonu Żorskiego” .

Ostatecznie,  w wyniku zaciętej rywalizacji, jury mogło wyłonić zwycięzców. Okazało się, że aż dwie drużyny  zebrały taką samą, najwyższą liczbę punktów i ostatecznie jury przyznali dwa pierwsze miejsca: Dla Szkoły Podstawowej nr  8 i Szkoły Podstawowej nr 17. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr  15, zaś trzecie Szkoła Podstawowa nr  9.

Wszystkie dzieci uczestniczące w finale otrzymały nagrody rzeczowe. Drobne upominki dostały także w niektórych miejscach, które odwiedzały. Organizatorzy zapewnili także prowiant i napoje, które bardzo przydały się w upale, jaki panował tego dnia. [TG]

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy na muzealnego facebooka gdzie można zobaczyć całą relację z wydarzenia