Promocja książki: Żory w dobie panowania Hohenzollerów

Muzeum Miejskie w Żorach zaprasza na promocję książki pt.
"Żory w dobie panowania Hohenzollerów 1742-1918/1919
Ryszarda Kaczmarka i Jakuba Grudniewskiego"

20 luty 2014 godz. 16:00
Sala Ślubów
USC, Rynek 9

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Książka „Żory w dobie panowania Hohenzollernów 1742-1918/1919” autorstwa Ryszarda Kaczmarka i Jakuba Grudniewskiego jest trzecią pozycją historyczną cyklu wydawniczego, opisującego w sposób szczegółowy dzieje naszego miasta w poszczególnych epokach historycznych.

Cykl ten pod nazwą „Pamiętam Żory” zapoczątkowany został przez Towarzystwo Miłośników Miasta Żory opracowaniem okresu od początków osadnictwa aż do początku rządów czeskich autorstwa Idziego Panica. W drugim tomie, również tego autora, opisano czasy wczesnonowożytne do końca panowania Habsburgów na Śląsku.

Obecna publikacja jest kontynuacją cyklu TMMŻ, ale wydawana jest po raz pierwszy w ramach muzealnej serii „Ludzie i Kultury”. Mamy nadzieję, że tak, jak poprzednie wydawnictwa, oddana do rąk Czytelników książka spotka się z zainteresowaniem i będzie sporą niespodzianką nawet dla osób obeznanych z historią miasta i regionu. Autorzy wydobyli bowiem z zakamarków różnych archiwów mało znane i dotychczas nigdzie niecytowane materiały źródłowe, które uzupełnione zostały bogatą i ciekawą ikonografią. Uzyskano w ten sposób rzetelny materiał historyczny, który będzie pasjonującą lekturą nie tylko dla mieszkańców naszego miasta.

Żywimy nadzieję, iż książka ta stanie się inspiracją kolejnych opracowań historycznych, a mieszkańcom Żor pozwoli jeszcze bardziej pokochać swoje miasto wraz z jego wielowiekową i chlubną historią.