• DALEKO JEST BLISKO - spotkanie z redaktorem Krzysztofem Błażycą

  DALEKO JEST BLISKO - spotkanie z redaktorem Krzysztofem Błażycą

 • Oferta muzealna na luty

  Oferta muzealna na luty

 • KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO - relacja

  KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO - relacja

 • WYNIKI KONKURSU NA LALKĘ SZMACIANKĘ

  WYNIKI KONKURSU NA LALKĘ SZMACIANKĘ

 • FERIE W MUZEUM!

  FERIE W MUZEUM!

 • KONSULTACJE DLA NAUCZYCIELI I UCZNIÓW

  KONSULTACJE DLA NAUCZYCIELI I UCZNIÓW

PROMOCJA KALENDARZY ŻORSKICH 2016

 

Muzeum Miejskie w Żorach zaprasza na promocję 
Kalendarzy Żorskich na 2016 
18 grudnia 2014 roku(piątek)
o godz: 17.00 - promocja kalendarza dla dzieci
18.00 - promocja kalendarza dla dorosłych.
 
Będzie możliwość zakupu kalendarzy.
 


Drodzy Czytelnicy kalendarza dla dzieci!
Miło nam po raz szesnasty spotkać się z Wami na łamach „Kalendarza Żorskiego dla Dzieci”. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, do tworzenia kalendarza zaprosiliśmy uczniów żorskich szkół podstawowych, którzy wprowadzają Czytelników w tematykę kolejnych miesięcy. 
Pozycja ta jest skarbnicą wiedzy o naszym mieście, jego teraźniejszości i historii. W kalendarzu na 2016 rok prezentujemy historie niektórych obiektów, takich jak: dworzec kolejowy, Gichta, willa burmistrza Franza Nerlicha czy bunkier na Żwace. Przybliżamy Wam działalność młodzieżowych drużyn pożarniczych, które w tym roku uczestniczyły w obozie szkoleniowo-wypoczynkowym zorganizowanym w parku Piaskownia. Uczestnicy obozu zdają relacje z udanego letniego wypoczynku. O swoich pasjach w tej edycji piszą Igor, Oliwia i Hania. Informacje o naszym mieście zgromadzone w kalendarzu z pewnością będą Wam pomocne w przygotowaniu się do konkursów „Znam swoje miasto” oraz „Wędrujemy po Żorach”.
Dziękujemy wszystkim, którzy zebrali materiał do tego numeru, przeprowadzili wywiady, dostarczyli zdjęcia i stworzyli rysunki. Dzięki Wam kalendarz dostarcza ciągle nowych wiadomości, jest interesującą pozycją dla dzieci, rodziców i nauczycieli. 
Życzymy przyjemnej lektury. 
 [Zespół redakcyjny]

Dla zachęty kupna kalendarza zamieszczamy kilka stron z kalendarza.

Drodzy Czytelnicy kalendarza dla dorosłych
Oddajemy w Wasze ręce „Kalendarz Żorski” na rok 2016. Przedstawiamy w nim wiele tekstów unikalnych – niepublikowanych dotąd w żadnych wydawnictwach. Przybliżają one dzieje naszego miasta i dają świadectwo jego dnia dzisiejszego.
Zakosztować atmosfery życia w Żorach sprzed stu lat możemy dzięki artykułowi O żorskich ludziach biznesu sprzed stu lat Marcina Wieczorka. Mateusz Sobeczko natomiast przedstawia materiały archiwalne dotyczące miasta Żory, które zgromadzone są w katowickim oddziale  archiwum PAN (Żory w zasobie Polskiej Akademii Nauk).
W rozdziale Z życia miasta nasz „Kalendarz” odnotował wydarzenia społeczno-polityczne – oczywiście te najważniejsze – było ich bowiem bardzo dużo. Należały do nich m.in. wielkie obchody 25-lecia samorządu terytorialnego i 30-lecia Cechu Rzemiosł Różnych w Żorach oraz jubileusz 15-lecia Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom w Żorach. Sporo w „Kalendarzu” również o innych jubileuszach. I tak, 40. rocznicę istnienia Zespołu Szkół Budowlano-Informatycznych opisują Barbara Przywara i Monika Kiełkowska. Z kolei 25-lecie Szkoły Podstawowej nr 15 pokazują Danuta Adamczyk-Ulewicz, Gabriela Izydorska i Kazimiera Socha, a Katarzyna Jarzyna – obchody jubileuszowe 25-lecia szkoły muzycznej w Żorach. 
Nasi Czytelnicy znajdą w „Kalendarzu” sporo informacji na temat działalności placówek kulturalnych w mijającym roku: Miejskiego Ośrodka Kultury, Muzeum Miejskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej, i różnych czynników kulturotwórczych w naszym mieście. Trzeba tu również wspomnieć, że z końcem 2015 roku muzeum odnotuje 15. rok swojej działalności, a MOK w 2016 roku obchodzić będzie 60-lecie istnienia.
W „Kalendarzu” nie zabrakło też tekstów o różnych formach działalności sportowej w Żorach. Są wśród nich opisy imprez sportowych zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, szkoły i przedszkola, pokazane zostały także sylwetki sportowców, jak na przykład Janusza Piórkowskiego, Zofii Pychowskiej i Patryka Gogoła. Przypominamy również sylwetki zmarłych w ostatnim czasie Antoniego Piekoszowskiego i ks. Franciszka Wąsali, którzy szczególnie mocno byli związani z naszym miastem. Mamy nadzieję, że pozostałe rozdziały, jak Kącik literacki, Żorskie wydawnictwa czy Nasze pasje, są równie interesujące i nie zawiodą Czytelników. Po raz kolejny pojawia się także bogato ilustrowany suplement „Kalendarz Żorski dla Dzieci”.
Sądzimy, że w bogatej jak zwykle zawartości „Kalendarza” i suplementu każdy znajdzie coś dla siebie, a na propozycje i uwagi naszych wiernych Czytelników oczekujemy pod adresem Muzeum Miejskiego.
Wszystkim, którzy przyczynili się do kolejnej edycji „Kalendarza Żorskiego”, składamy serdeczne podziękowania i liczymy na dalszą współpracę.
[Zespół redakcyjny]
Dla zachęty kupna kalendarza zamieszczamy spis treści z kalendarza.

POBIERZ


 


Muzeum bez tajemnic

BIP Żory Wszelkie prawa zastrzeżone muzeum żory / 2009