• DALEKO JEST BLISKO - spotkanie z redaktorem Krzysztofem Błażycą

  DALEKO JEST BLISKO - spotkanie z redaktorem Krzysztofem Błażycą

 • Oferta muzealna na luty

  Oferta muzealna na luty

 • KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO - relacja

  KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO - relacja

 • WYNIKI KONKURSU NA LALKĘ SZMACIANKĘ

  WYNIKI KONKURSU NA LALKĘ SZMACIANKĘ

 • FERIE W MUZEUM!

  FERIE W MUZEUM!

 • KONSULTACJE DLA NAUCZYCIELI I UCZNIÓW

  KONSULTACJE DLA NAUCZYCIELI I UCZNIÓW

OTWARCIE WYSTAWY POLSKIE POZNAWANIE ŚWIATA


Zapraszamy na „Polskie poznawanie świata” - Najnowszą ekspozycję zorganizowaną przez Muzeum Miejskie w Żorach. Jest to pierwsza wystawa stała w nowym budynku muzeum, specjalnie przystosowanym do jak najlepszej prezentacji zgromadzonych zbiorów. Oglądając kilkaset eksponatów i korzystając z licznych prezentacji multimedialnych, można przenieść się w najodleglejsze miejsca globu – wszędzie tam, gdzie dotarli polscy podróżnicy i naukowcy. Można wręcz poczuć się na ich miejscu i samemu nawiązać kontakt z niespotykanymi na co dzień ludami i ich kulturą.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
O WYSTAWIE SŁÓW KILKA

Pomysł na wystawę „Polskie poznawanie świata” zrodził się pod wpływem stwierdzenia, że historia polskiego wystawiennictwa muzealnego nie obejmuje całościowego podejścia do tematu wkładu Polaków w opisanie świata. Wystawy pokazywały wybrane fragmenty historii eksploracji raczej pod kątem zaprezentowania sylwetek badaczy lub obiektów pozyskanych przez nich niż zmierzenia się z ujęciem syntetycznym tematu.
 
Celem wystawy „Polskie poznawanie świata” jest zaprezentowanie zarówno historycznego wkładu Polaków w rozwój nauk, jak i współczesnych badań prowadzonych w różnych miejscach świata. Z uwagi na olbrzymi zakres materiału, który mieści się w tak ogólnie potraktowanym temacie, koniecznością stała się selekcja treści. Temat należało dostosować do realnych możliwości wystawienniczych. Analizując więc różne pomysły, zdecydowano o wyborze dziedziny nauk humanistycznych jako docelowego obszaru badawczego przypisanego tematowi. W konstrukcji wystawy uwzględniono więc badania etnograficzne, antropologiczne, archeologiczne oraz badania nauk pokrewnych.
 
Wystawa „Polskie poznawanie świata” szkicuje olbrzymi zakres tematu. Jest raczej impresją dającą do myślenia i poszukiwań niż zamkniętą odpowiedzią na pytanie badawcze. Materialny przekaz historyczny w postaci eksponatów połączony został z elementem wirtualnego rozbudowanego komentarza. W ten sposób połączono materialny przedmiot
z kulturowym i historycznym tłem.
 
Układ wystawy oparty został na podziale geograficznym, kulturowym oraz postaciowym. Elementem spajającym w czasie i przestrzeni poszczególne elementy poznawczej łamigłówki stała się scenografia. Aranżacja przestrzeni zawiera bowiem elementy inscenizacji podróżniczej związanej ze środkami lokomocji. Poznawanie osadzone zostało w kontekście problemu przemieszczania się człowieka – czy to morzem, czy lądem, czy pieszo, czy też pociągiem.
 
Na wystawie eksponowanych jest ponad 240 muzealiów pochodzących ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Żorach, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie oraz Muzeum Narodowego w Szczecinie. Eksponaty zostały dobrane pod kątem prezentacji nie tylko bezpośrednich powiązań kulturowych, lecz także pokazania bogactwa rozwiązań artystycznych i technologicznych. W ten sposób wśród eksponowanych muzealiów znalazły się obiekty wyjątkowe pod względem historycznym, zachwycające artyzmem wykonania, intrygujące materiałem i przeznaczeniem oraz te, które stanowią współczesny komentarz do historycznych badań.
 
Ekspozycja nie stanowi zamkniętej w czasie i przestrzeni całości. Zasób informacji okresowo rozbudowywany i uzupełniany o sylwetki nowych badaczy oraz informacje o nowych projektach, a także współczesnych badaniach stanie się „encyklopedią” polskiego poznawania świata.
 
 Autorzy wystawy mają nadzieję, że ekspozycja, nie dając ostatecznej odpowiedzi na pytanie badawcze, stanie się impulsem do dalszych studiów i poszukiwań. Rozbudowany komentarz do wystawy, dzięki udostępnieniu go w Internecie, stanowić będzie o jej nowym obliczu. Da ona odbiorcy możliwość powrotu do wiadomości i ponownego ich odczytania.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Słowo od komisarza wystawy „Polskie poznawanie świata”
 
Wystawa „Polskie poznawanie świata” stanowi odzwierciedlenie tematu badawczego. Została pomyślana nie tyle jako jednorazowe wydarzenie, ale raczej jako cykl wystawienniczy poddawany okresowym modyfikacjom w celu odkrywania  kolejnych postaci naukowców i badaczy, kolejnych eksponatów, kolejnych wydarzeń. Zaletą wystawy jest nie tylko historyczne, ale również współczesne ujęcie tematu. W ten sposób odbiorca będzie mógł poznać „aktualną” historię polskiego poznawania świata z uwagi na informacje o współcześnie prowadzonych projektach i badaniach naukowych.
 
Aranżacje wystawy zaprojektowała wrocławska pracownia „SOWA-SZENK”. Historia polskiego poznawania świata nie została potraktowana w sposób dosłowny, polegający na odsłonach kolejnych postaci. Dynamikę, a jednocześnie uporządkowanie historyczne narracji nadały wybrane środki transportu, charakterystyczne z uwagi na intensyfikację procesu poznawania danego obszaru geograficznego. 
[MM]


Wydarzenia i wystawy towarzyszące
 •  IV Kongres Afrykanistów Polskich (26–28.11.2015)
 • wystawa czasowa: Mirabilia afrykańskie z kolekcji Schlothauer-Wilhelm (26.11.2015–31.03.2016)
 • wystawa czasowa: Prof. Zbigniew Dmochowski – badacz architektury wernakularnej Nigerii (26.11.2015–31.01.2016)
 • wystawa czasowa: Współczesna architektura w krajobrazie Namibii (i RPA). Badania terenowe 2013-2014 (26.11.2015–31.01.2016)
 


Muzeum bez tajemnic

BIP Żory Wszelkie prawa zastrzeżone muzeum żory / 2009