• DALEKO JEST BLISKO - spotkanie z redaktorem Krzysztofem Błażycą

  DALEKO JEST BLISKO - spotkanie z redaktorem Krzysztofem Błażycą

 • Oferta muzealna na luty

  Oferta muzealna na luty

 • KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO - relacja

  KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO - relacja

 • WYNIKI KONKURSU NA LALKĘ SZMACIANKĘ

  WYNIKI KONKURSU NA LALKĘ SZMACIANKĘ

 • FERIE W MUZEUM!

  FERIE W MUZEUM!

 • KONSULTACJE DLA NAUCZYCIELI I UCZNIÓW

  KONSULTACJE DLA NAUCZYCIELI I UCZNIÓW

Muzeum nagrodzone!
 Wielki sukces żorskiego muzeum

W piątek 24 kwietnia 2015 r. Muzeum Miejskie w Żorach zostało wyróżnione w organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prestiżowym ogólnopolskim konkursie na wydarzenie muzealne roku „Sybilla 2014”. Wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Idea powołania do życia konkursu na najwybitniejsze dokonania w obszarze działalności muzealnej zrodziła się trzydzieści pięć lat temu. Od tej pory co roku oceniane są zgłaszane przez placówki muzealne wydarzenia z zakresu takich dziedzin jak gromadzenie zbiorów, dokonań naukowych, konserwacji, wystaw stałych i czasowych, czy działalności oświatowej.

Żorskie Muzeum Miejskie, które od zeszłego roku mieści się w nowym miejscu zgłosiło do konkursu, w kategorii inwestycje, właśnie budowę nowej siedziby, która zakończyła się w ubiegłym roku. Pomysł rewitalizacji „Willi Haeringa” połączony z dobudowaniem nowego skrzydła przeznaczonego na ekspozycję muzealną został doceniony przez jury, które przyznało mu wyróżnienie, nagradzając jednocześnie w ten sam sposób Muzeum Historyczne Miasta Krakowa za modernizację pałacu pod Krzysztoforami oraz "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" za uruchomienie historycznych zakładów przemysłu wiejskiego. W zgłoszeniu przesłanym do konkursowego jury przedstawiono historię inwestycji, jej cele oraz efekt końcowy.

Realizacja projektu była możliwa dzięki umowie trójstronnej zawartej w 2010 roku pomiędzy Muzeum Miejskim w Żorach, Gminą Miejską Żory – jego Organizatorem a Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Na potrzeby Muzeum Miejskiego oddano łączną powierzchnię 1 098,99 m2 (w części zabytkowej willi 243,79 m2, w części dobudowanej 855,20 m2). Obecnie w obiekcie toczy się działalności edukacyjna Muzeum, z której w ubiegłym roku skorzystało przeszło 20 tysięcy odwiedzających, przede wszystkim uczniów. W trakcie przygotowywania są dwie wystawy stałe „Polskie poznawanie świata” i „Nasza tożsamość”. Ich otwarcie planowane jest kolejno na jesień 2015 i wiosnę 2016 roku.

Tegoroczna „Sybilla”, nie jest pierwszym wyróżnieniem tego typu otrzymanym przez żorskiem muzeum. W 2003 roku zostało już bowiem wyróżnione za projekt edukacyjny „Ja – Ty – My”, „Moi – Toi – Nous”. Sztuka – interaktywna droga poznania.[TG]Muzeum bez tajemnic

BIP Żory Wszelkie prawa zastrzeżone muzeum żory / 2009