• DALEKO JEST BLISKO - spotkanie z redaktorem Krzysztofem Błażycą

  DALEKO JEST BLISKO - spotkanie z redaktorem Krzysztofem Błażycą

 • Oferta muzealna na luty

  Oferta muzealna na luty

 • KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO - relacja

  KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO - relacja

 • WYNIKI KONKURSU NA LALKĘ SZMACIANKĘ

  WYNIKI KONKURSU NA LALKĘ SZMACIANKĘ

 • FERIE W MUZEUM!

  FERIE W MUZEUM!

 • KONSULTACJE DLA NAUCZYCIELI I UCZNIÓW

  KONSULTACJE DLA NAUCZYCIELI I UCZNIÓW

EDUKACJA ruszyła pełna parą. Doładuj się i Ty
 

Przez cały miesiąc, Muzeum Miejskie w Żorach zaprasza na cykle zajęć warsztatowych, wykłady i prelekcje i konkursy skierowane zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych:

- W należącym do Muzeum Centrum Edukacji Regionalnej w Osinach każdego dnia trwają lekcje regionalizmu  na żywo. Ponieważ zaczęła się jesień, nadszedł czas, by każdy mógł się dowiedzieć czegoś o kiszeniu kapusty. Zajęcia pt. „Kiszona kapusta smaczna i zdrowa” przeznaczone są dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych.

- W głównej siedzibie muzeum, w willi Haeringa przy ul. Muzealnej 1/2 , w poszczególne dni tygodnia odbywają się zajęcia o różnorodnej tematyce:

- w poniedziałki, w ramach cyklu „Strachu nie znamy, gdy rycerzy w Żorach szukamy” dla dzieci młodszych odbywają się zajęcia „ Rycerzem być”, zaś dla starszych klas podstawówki i gimnazjum „Życie śląskich rycerzy”. W ramach tych zajęć uczestnicy poznają życie i obyczaje na średniowiecznym zamku, elementy rycerskiego uzbrojenia, podstawy fechtunku na miecze, tańce i pieśni rycerskie

- w środy odbywa się cykl warsztatów pt. „Moje ręce mogą więcej”.  Do wyboru są trzy tematy : „Mały warsztat tkacki”, „To i owo z włóczki” i  „Próbujemy sztrykowania i heklowania”.  Uczestnicy w trakcie zajęć zapoznają się z prezentacją na temat poszczególnych  czynności oraz tworzą własne prace na części praktycznej.

- w czwartki zapraszamy na cykl  „Gród murem otoczony, odpiera groźne wojny, burze i gromy”.  Dla dzieci młodszych przeznaczony jest temat „Jak Żory zbudowano”, zaś dla starszych klas podstawówki i gimnazjum „Poznaję zabytki Żor”.  Na obydwu tematach, uczestnicy poznają wiedzę na temat powstawania miast w średniowieczu na przykładzie Żor oraz dowiadują się  o istniejących do dziś zabytkowych obiektach w naszym mieście. Sposób przekazu  wiedzy jest zróżnicowany w zależności od grupy wiekowej uczestników.

- w piątki z kolei Muzeum zaprasza na spacer  z przewodnikiem  po żorskiej starówce. Na trasie zwiedzania są m.in. zachowane fragmenty murów obronnych, najstarszy cmentarz katolicki, stare kamieniczki na Rynku , oraz pomniki upamiętniające ważne dla Żor wydarzenia.

Dla osób dorosłych w październiku przygotowaliśmy spotkanie w ramach cyklu „Czwartkowych spotkań z nauką”:

- W czwartek 16 października o godzinie 19.00  zapraszamy na „Spotkanie z etnologią”.
Dr Lucjan Buchalik wygłosi prelekcję pt. „Seks i inne ciekawe tematy w oczach etnologa”

Z kolei  23 października o godzinie 17.00 zapraszamy na warsztaty artystyczne. Tematem zajęć będzie „Filcowanie na sucho motywów kwiatowych na koszulkach”.

„Rodzinka w Muzeum” to z kolei  wydarzenie, na które po raz kolejny zapraszamy rodziców wraz z ich pociechami.  Tym razem, w sobotę 25 października o godzinie 16.00 odbędzie się Rodzinne Kiszenie Kapusty pod  hasłem  „Wóz kapusty prziwiezymy i w Muzeum ukiszymy”.

Na koniec zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w dwóch wydarzeniach artystycznych.
Do 30 października można składać prace w konkursie plastycznym pt. „Muzeum oczami młodego pokolenia”. Także tego dnia, czyli w czwartek 30 października o godzinie 9.00, odbędzie się Festiwal piosenki patriotycznej i żołnierskiej w ramach cyklu „Patriotyzm na co dzień i od święta”.

  
           POBIERZ PROGRAM EDUKACJI MUZEALNEJ - PAŹDZIERNIK           Muzeum bez tajemnic

BIP Żory Wszelkie prawa zastrzeżone muzeum żory / 2009