CZWARTKOWE SPOTKANIA Z NAUKĄ

Kolejne „Czwartkowe spotkanie z nauką” w Muzeum Miejskim w Żorach odbędzie się w dniu 17 września o godzinie 17,00. Jego tematem będą wydarzenia pierwszego wrześniowego dnia na ziemi rybnicko-wodzisławskiej, a także losy, nierzadko tragiczne, mieszkańców naszego regionu w Wojnie Obronnej 1939 roku.

Między innymi omówione zostaną przygotowania ziemi rybnicko-wodzisławskiej do obrony przed nieuchronnie zbliżającą się wojną, niemieckich prowokacjach granicznych i napady na polską część Śląska oraz utworzenie samoobrony powstańczej w celu ich odpierania.

Przedstawione zostaną też walki w Rybniku, Żorach, Głożynach i pod Jastrzębiem oraz wydarzenia z pierwszego dnia wojny i okupacji na terenie wybranych miejscowości naszego regionu. Przybliżone również losy mieszkańców przedwojennego powiatu rybnickiego walczących w różnych miejscach Polski, a także nazwiska 90 mieszkańców ziemi rybnicko-wodzisławskiej z obozów Kozielsk, Starobielsk i Ostaszków – ofiar zbrodni katyńskiej.

Swoje wypowiedzi prowadzący spotkanie J. Delowicz ilustrował będzie wieloma dokumentalnymi materiałami w formie audiowizualnej.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!