70 rocznica marszu śmierci

20 stycznia 2015 roku o godzinie 13.00 rozpoczęły się uroczystości obchodów 70 rocznicy tzw. marszu śmierci.

W styczniu 1945 roku, w czasie gdy do obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu zbliżał się front, Niemcy podjęli decyzję o wywiezieniu w głąb Niemiec więźniów tego obozu, których do tej pory nie zdążyli wymordować. Ponieważ część linii kolejowych była już zbombardowana przez radzieckie lotnictwo, na trasie z Pszczyny do Wodzisławia kolumny więźniów pędzone były pieszo.
Przeszło 50 tysięcy więźniów musiało przemaszerować ten dystans w przeszło 20 stopniowym mrozie, często bez obuwia i ciepłej odzieży. W trakcie marszu wielu więźniów ginęło z przemarznięcia, wycieńczenia, hitlerowcy dobijali wielu więźniów, którzy nie byli w stanie iść wystarczająco szybko.
Jedna z kolumn więźniów była prowadzona przez Żory. Kilkudziesięciu z nich zostało zamordowanych na terenie naszego miasta. Wieńce i wiązanki kwiatów zostały złożone w dwóch miejscach: koło przedszkola w Roju, przy pomniku, gdzie mordowano więźniów raz na cmentarzu przy ulicy Nowej, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła pomordowanych. W tym miejscu, w obecności przedstawicieli władz miasta, odczytano wspomnienia ocalałych więźniów i naocznych świadków.

Zobacz fotorelację z wydarzenia

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

W związku z obchodami 70 rocznicy Marszu śmierci Muzeum Miejskie w Żorach zaprasza na wykład i pokaz filmowy
MARSZ ŚMIERCI więźniów KL Auschwitz Birkenau przez Żory w styczniu 1945 roku
w ramach Czwartkowych spotkań z nauką.

Wykład pracownika Muzeum Miejskiego w Żorach – historyka Jana Delowicza

Termin: 22 stycznia 2015 r. godzina 17.00
Miejsce: siedziba Muzeum Miejskiego w Żorach

Zapraszamy na zorganizowane wykłady dla młodzieży szkół gimnazjalnych i licealistów.
Prosimy o wcześniejsze zapisy!

------------------------------------------------------------------------
ZAPRASZAMY!